The National Specialty
Boise -- Beyond Your Expectations

April 2 - 8, 2006
Western Idaho Fairgrounds
Boise, Idaho

Official Sponsor CCA 2006


Agility Results

Tuesday, April 4, 2006

Novice A Standard - 24"
Standard Course Time: 74 Sec. / 138 Yards

NQ ---SIGNET'S "WAY TO GO!" WOODRUFF / Zephyr / Marilyn Clayton
0 pts. / 63.81 Sec.

Novice B Standard - 20"
Standard Course Time: 74 Sec. / 138 Yards

1st Place --- CH KAYLOMA'S UNIQUE EXPERIENCE/ Ice /Vicki D. Loucks, Dr. G. K. Nash and Richella M. Veatch
90 pts. / 55.41 Sec.

Novice B Standard - 24"
Standard Course Time: 74 Sec. / 138 Yards

1st Place --- RIVERDANCE'S FREE SPIRIT/ Kerrigan / Geraldine Cox
100 pts. / 58.52 Sec.
2nd Place --- RED SKYE HAMISH/ Hamish / Honor Jorgensen
95 pts. / 49.92 Sec.
3rd Place --- SPECTRUM TROUBLE BREWING / Keoke / Alex & Karen Faye
90 pts. / 71.77 Sec.
NQ --- WEST POINT LARPAT BAO LI / Li / Lawrence Pim
0 pts. / No Time
NQ --- BARKSDALE REGIMENTAL COLORS TD / Drummer / Judith & Alan Cummings
0 pts. / 86.92 Sec.

Open Standard - 24"
Standard Course Time: 67 Sec. / 155 Yards

NQ --- CH ARGENT LIGHTNING-N-LACE NA,NAJ,CGC,RN / Lacey / Dr. Susan M. Adams & Dr. Cindy Bossart
85 pts. / 66.26 Sec.
ABS --- CH KAYLOMA'S NEO MATRIX OF BLISS NA,NAJ / Neo / Mark G. Fratrick & Vicki D. Loucks
0 pts. /

Excellent A Standard - 20"
Standard Course Time: 64 Sec. / 176 Yards

NQ --- CH KAYLOMA'S KEEPSAKE OA,OAJ / Kayla / Vicki D. Loucks
92 pts. / 65.75 Sec.

Excellent A Standard - 24"
Standard Course Time: 64 Sec. / 176 Yards

NQ --- JUL-RIC'S TANDEM REPEAT PLAY PT,OA,OAJ / Echo / Sydney Nazario
0 pts. / 65.41 Sec.
NQ --- TRINITY IT'S GOOD TO BE KING OA,OAJ,NJP / Strider / Beth & John Elliott
0 pts. / 70.07 Sec.

Excellent B Standard 20"
Standard Course Time: 64 Sec. / 176 Yards

1st Place --- CH MACH2 CHARIDAN FAIRWAY'S REINA / Reina / Carol Belo
100 pts. / 49.94 Sec.
2nd Place --- STARPHASE SPIRIT OF PEYTO CDX,MX,MXJ,HSAs,CGC / Hayden / Deanna Levenhagen
100 pts. / 54.95 Sec.
3rd Place --- CH JUL-RIC'S MEMORIAL HOLIDAY / Holly / Julia O'Rourke
100 pts. / 57.39 Sec.

Excellent B Standard - 24"
Standard Course Time: 64 Sec. / 176 Yards

1st Place --- MACH5 GLEN ELLYN CODY / Cody / Deanne & Robert Olson
100 pts. / 51.95 Sec.
2nd Place --- CH MACH KIMBEREE HOLD THAT DREAM TDX,PT / Bright / Susan Larson
100 pts. / 52.20 Sec.
3rd Place --- JUL-RIC'S BLACK GOLD MX,MXJ / Jet / Julia O'Rourke and Thelma Spears
100 pts. / 57.06 Sec.
4th Place --- WILEY OF VALLEY VIEW MX,MXJ / Wiley / Deanne & Robert Olson
100 pts. / 64.65 Sec.
NQ --- SZASCHA CD,AX,AXJ,RN / Sasha / Jeanine Blaner
86 pts. / 67.90 Sec.
NQ --- CH DEEP RIVER KARIZMA'S ROWAN MX,MXJ,PT,CDX / Rowan /Susan P. Klein
80 pts. / 69.79 Sec.

Novice A JWW - 24"
Standard Course Time: 35 Sec. / 105 Yards

1st Place --- SIGNET'S "WAY TO GO!" WOODRUFF / Zephyr / Marilyn Clayton
100 pts. / 29.22 Sec.

Novice B JWW - 20"
Standard Course Time: 35 Sec. / 105 Yards

1st Place --- CH KAYLOMA'S UNIQUE EXPERIENCE/ Ice /Vicki D. Loucks, Dr. G. K. Nash and Richella M. Veatch
95 pts. / 35.43 Sec.

Novice B JWW - 24"
Standard Course Time: 35 Sec. / 105 Yards

1st Place --- RED SKYE HAMISH/ Hamish / Honor Jorgensen
100 pts. / 24.52 Sec.
2nd Place --- SPECTRUM TROUBLE BREWING / Keoke / Alex & Karen Faye
99 pts. / 36.99 Sec.
NQ --- RIVERDANCE'S FREE SPIRIT/ Kerrigan / Geraldine Cox
89 pts. / 41.01 Sec.
NQ --- BARKSDALE REGIMENTAL COLORS TD / Drummer / Judith & Alan Cummings
71 pts. / 59.11 Sec.
NQ --- WEST POINT LARPAT BAO LI / Li / Lawrence Pim
0 pts. / 29.07 Sec.

Open JWW - 24"
Standard Course Time: 37 Sec. / 131 Yards

NQ --- CH KAYLOMA'S NEO MATRIX OF BLISS NA,NAJ / Neo / Mark G. Fratrick & Vicki D. Loucks
88 pts. / 38.49 Sec.
NQ --- CH ARGENT LIGHTNING-N-LACE NA,NAJ,CGC,RN / Lacey / Dr. Susan M. Adams & Dr. Cindy Bossart
0 pts. / 40.26 Sec.

Excellent A JWW - 20"
Standard Course Time: 41 Sec. / 152 Yards

NQ --- CH KAYLOMA'S KEEPSAKE OA,OAJ / Kayla / Vicki D. Loucks
53 pts. / 50.44 Sec.

Excellent A JWW - 24"
Standard Course Time: 41 Sec. / 152 Yards

NQ --- JUL-RIC'S TANDEM REPEAT PLAY PT,OA,OAJ / Echo / Sydney Nazario
0 pts. / 37.48 Sec.
NQ --- TRINITY IT'S GOOD TO BE KING OA,OAJ,NJP / Strider / Beth & John Elliott
0 pts. / 39.02 Sec.

Excellent B JWW - 20"
Standard Course Time: 41 Sec. / 152 Yards

1st Place --- CH MACH2 CHARIDAN FAIRWAY'S REINA / Reina / Carol Belo
100 pts. / 28.11 Sec.
2nd Place --- STARPHASE SPIRIT OF PEYTO CDX,MX,MXJ,HSAs,CGC / Hayden / Deanna Levenhagen
100 pts. / 30.79 Sec.
NQ --- CH JUL-RIC'S MEMORIAL HOLIDAY / Holly / Julia O'Rourke
0 pts. / 35.32 Sec.

Excellent B JWW 24"
Standard Course Time: 41 Sec. / 152 Yards

1st Place --- MACH5 GLEN ELLYN CODY / Cody / Deanne & Robert Olson
100 pts. / 32.47 Sec.
2nd Place --- SZASCHA CD,AX,AXJ,RN / Sasha / Jeanine Blaner
100 pts. / 37.82 Sec.
3rd Place --- WILEY OF VALLEY VIEW MX,MXJ / Wiley / Deanne & Robert Olson
100 pts. / 38.31 Sec.
4th Place --- CH DEEP RIVER KARIZMA'S ROWAN MX,MXJ,PT,CDX / Rowan /Susan P. Klein
100 pts. / 40.45 Sec.
NQ --- CH MACH KIMBEREE HOLD THAT DREAM TDX,PT / Bright / Susan Larson
90 pts. / 37.83 Sec.
NQ --- JUL-RIC'S BLACK GOLD MX,MXJ / Jet / Julia O'Rourke and Thelma Spears
0 pts. / 35.09 Sec.

Preferred Novice Standard - 16"
Standard Course Time: 79 Sec. / 138 Yards

1st Place --- CH NORTHSHIELD'S FIRESIDE TALE HT / Jessie / Cynthia Casby
100 pts. / 62.29 Sec.
NQ --- CH MERRYTIME'S ONE HOT POTATO PT,AX,MXJ / Tater / Rachel E. Berrend
0 pts. / 49.00 Sec.
NQ --- CH ENTAIS EXOTICA / Zoe / Diana Hiiesalu & Sayuri Harami
0 pts. / 65.94 Sec.

Preferred Novice Standard - 20"
Standard Course Time: 79 Sec. / 138 Yards

1st Place --- SEALOCH VIKING PRINCESS UD,AX,AXJ,CGC / Xena / Sally Mobraaten
100 pts. / 45.60 Sec.
2nd Place --- ENTAIS SEABISCUIT / Seabiscuit / Diana Hiiesalu
100 pts. / 50.90 Sec.
NQ --- SERENADE'S NOBLE ABILITY / Luke /Kathryn Leenhouts
0 pts. / 60.73 Sec.
NQ --- STONEYPOINT ROUGH RIDER HT / Teddy / Cynthia Casby
0 pts. / 77.19 Sec.
NQ --- VICTORY HILL'S SPANISH ROSE RA / Rosa / Suzanne & Timothy Wise
0 pts. / 99.83 Sec.
ABS --- LARPAT'S GOOD CH'I HSAds,CD,OA,AX / Chi / Lawrence Pim

ABS --- MILON'S SIMPLY IRRESISTIBLE / Annie / Linda F. Trujillo

Preferred Open Standard - 16"
Standard Course Time: 72 Sec. / 155 Yards

NQ --- PINE NEEDLE FARMS TRIXIE LEE / Trixie /Diana Fors
39 pts. / 90.71 Sec.

Preferred Open Standard - 20"
Standard Course Time: 72 Sec. / 155 Yards

1st Place --- CH SINKONA'S THE LONE RANGER PT,NAP,OJP / Ranger / Tanya A. Ward & Linda Marie Ward
100 pts. / 65.63 Sec.
2nd Place --- DESTINY'S BAD PENNY O'SNOWKIST HSAs,AX,NAP,AXJ,NJP / Penny / Alice Holm
95 pts. / 60.02 Sec.
3rd Place --- CH PEMBROKE FADED GLORY NA,NAP,NAJ,NJP / Levi / Cynthia Heyman
95 pts. / 63.35 Sec.
ABS --- CH SINKONA'S CALAMITY JANE PT,NAP,NJP / CJ / Linda Marie Ward & Tanya A Ward

Preferred Excellent A Standard - 20"
Standard Course Time: 69 Sec. / 176 Yards

NQ --- TRINITY IN HOT PURSUIT CDX,MX,OAP,MXJ,NJP / Chase / Beth & John Elliott
0 pts. / 55.94 Sec.

Preferred Excellent B Standard - 20"
Standard Course Time: 69 Sec. / 176 Yards

NQ --- KING ARTHUR'S SWEET PEA CD,HSAs,AX,AXP,AXJ,AJP,VC / Arthur / Alice Holm
0 pts. / 74.18 Sec.

Preferred Novice JWW - 16"
Standard Course Time: 40 Sec. / 105 Yards

1st Place --- CH MERRYTIME'S ONE HOT POTATO PT,AX,MXJ / Tater / Rachel E. Berrend
100 pts. / 27.47 Sec.
2nd Place --- CH NORTHSHIELD'S FIRESIDE TALE HT / Jessie / Cynthia Casby
93 pts. / 42.68 Sec.
NQ --- CH ENTAIS EXOTICA / Zoe / Diana Hiiesalu & Sayuri Harami
0 pts. / 36.28 Sec.

Preferred Novice JWW - 20"
Standard Course Time: 40 Sec. / 105 Yards

1st Place --- ENTAIS SEABISCUIT / Seabiscuit / Diana Hiiesalu
100 pts. / 23.74 Sec.
2nd Place --- SEALOCH VIKING PRINCESS UD,AX,AXJ,CGC / Xena / Sally Mobraaten
100 pts. / 26.08 Sec.
3rd Place --- VICTORY HILL'S SPANISH ROSE RA / Rosa / Suzanne & Timothy Wise
95 pts. / 45.80 Sec.
4th Place --- OHADI VLADIMYR PT,RN / Vlad / Jeanine Blaner & Janie Nafsinger
94 pts. / 41.08 Sec.
Q --- STONEYPOINT ROUGH RIDER HT / Teddy / Cynthia Casby
91 pts. / 44.61 Sec.
NQ --- MILON'S SIMPLY IRRESISTIBLE / Annie / Linda F. Trujillo
0 pts. / No Time

Preferred Open JWW - 16"
Standard Course Time: 42 Sec. / 131 Yards

NQ --- PINE NEEDLE FARMS TRIXIE LEE / Trixie /Diana Fors
68 pts. / 53.73 Sec.

Preferred Open JWW - 20"
Standard Course Time: 42 Sec. / 131 Yards

1st Place --- TRINITY IN HOT PURSUIT CDX,MX,OAP,MXJ,NJP / Chase / Beth & John Elliott
100 pts. / 27.26 Sec.
2nd Place --- BARKSDALE EXPRESSLY YOURS VCD1,UD,HT,AXJ / Jamie / Alan A & Judith Cummings
100 pts. / 34.79 Sec.
3rd Place --- CH PEMBROKE FADED GLORY NA,NAP,NAJ,NJP / Levi / Cynthia Heyman
95 pts. / 38.08 Sec.
NQ --- DESTINY'S BAD PENNY O'SNOWKIST HSAs,AX,NAP,AXJ,NJP / Penny / Alice Holm
62 pts. / 51.62 Sec.
ABS --- CH SINKONA'S CALAMITY JANE PT,NAP,NJP / CJ / Linda Marie Ward & Tanya A Ward

Preferred Excellent A JWW - 20"
Standard Course Time: 46 Sec. / 152 Yards

NQ --- CH SINKONA'S THE LONE RANGER PT,NAP,OJP / Ranger / Tanya A. Ward & Linda Marie Ward
0 pts. / 51.36 Sec.

Preferred Excellent B JWW - 20"
Standard Course Time: 46 Sec. / 152 Yards

NQ --- KING ARTHUR'S SWEET PEA CD,HSAs,AX,AXP,AXJ,AJP,VC / Arthur / Alice Holm
0 pts. / 50.55 Sec.

Please e-mail corrections to Carol Dunton at cca_results@earthlink.net

Questions: ccasec@tctelco.net | Site map