The National Specialty
Circle of Friends

April 4 - 11, 2009
The Eastern States Exposition
1305 Memorial Avenue
West Springfield, MA
www.thebige.com

This show is dedicated to
the memory of John Honig.

2009 CCA National Specialty

> View Performance results

> View Conformation results

> View general show information

There are 884 dogs entered in this Specialty Show & Trials with a total entry of 868 in 2 different Varieties, including 105 obedience entries and 138 rally entries.

 Performance Results 

Most Versatile Collie
CH Row-Bar’s Branestorm Challenge ‘Er, CDX, RN, MX, MXJ, OF, HSAs

> Most Versatility Collie Awards

Following is the list of dogs that earned CCA Versatility and Versatility Excellent awards based on the AKC titles they have achieved to date.

> View the list

> Herding Results (April 4 and 5)

> Agility Results (April 6)
> Agility Results (April 7)

> Obedience/Rally Results (April 8)
> Obedience/Rally Results (April 9)



Conformation Results

> View the Catalog

Wednesday, April 8 :: Judge Judy Bryant :: 8:30am

Smooth Puppy 6-9 Dogs
Started: 8:30am
~ Projected finish: 9:06am
(13 entered, 0 absent)
1. Diamante's Escada Sunset Heat
2. Bienville Aamar's Onto Glory
3. Kayloma's Ode To Roland
4. Sunnland Chairman of the Board

In the cut: Sunnland Chairman of the Board, Diamante's Escada Sunset Heat, Kayloma's Ode To Roland, Bienville Aamar's Onto Glory, Rainbow's Night Moves, Travler's Life in the Fast Lane

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Puppy 9-12 Dogs
Started: 9:07am ~ Projected finish: 915am
(4 entered, 1 absent -- 103)
1. Fleur De Lis's Wild Card
2. Long Acre's Insignia Doubletake
3. Hollyoak's Gun Powder 'N Lead

^ Go to Fast Path Menu

Smooth 12-18 Dogs
Started: 9:18am ~ Projected finish: 9:32am
(5 entered, 0 absent)
1. Pleasant Acre's Fantasy Dragon
2. Cliffstone's Dreams Of Thunder
3. Deep River's Haunting Ewe
4. Calibre's Self-Fulfilling Prophecy

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Bred-By Exhibitor Dogs
Started: (9:34am ~ Projected finish: 9:45)
(5 entered, 1 absent -- 39)
1. Reflexion's Tailor Made
2. Calibre's The Emperor's New Clothes
3. Wynhaven's Moonstruck
4. Mandalay's Red Hot Chilly Pepper

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Am-Bred Dogs
Started: (9:47am ~ Projected finish: 10:04am)
(6 entered, 0 absent)
1. Classique Wyndlair Alliance
2. Travler's Sudden Impact
3. Hillhouse Oshkosk King of the Hill
4. Mystic Grove Lord of Lenoir

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Open Dogs
Started: (10:07am ~ Projected finish: 10:14am)
(5 entered, 1 absent -- 121, #9 was shown in AmBred)
1. Carealot's Sky Warrior
2. La-De-Da Camloch's Riverdance, RAE, HT
3. Thistlebrae Devil's Advocate

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Winners Dog
Started: 10:25am
Pleasant Acre's Fantasy Dragon

Cut: Pleasant Acre's Fantasy Dragon, Classique Wyndlair Alliance, Fleur De Lis's Wild Card, Diamante's Escada Sunset Heat

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Reserve Winners Dog
Classique Wyndlair Alliance

Cut: Classique Wyndlair Alliance, Diamante's Escada Sunset Heat

^ Go to Fast Path Menu

Best Smooth Puppy Dog
Diamante's Escada Sunset Heat

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Veteran 8-11 Dogs
Started: (10:43am ~ Projected finish: 10:48am)
(2 entered, 0 absent)
1. CH Signet's Twice Is Nice
ROM

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Veteran 11+ Dogs
Started: (10:49am ~ Projected finish: xx)
(2 entered, 0 absent)
1. CH Lisara's Magic of Rachlen

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Herding Titled Dogs
Started: (10:56am ~ Projected finish: 10:58am)
(1 entered, 0 absent)
1. CH Row Bar Wynhaven Dakota Sky, CDX, RN, HSAds, HIAds, MX, AXJ

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Stud Dogs
(11 entered, 1 absent -- 91)
1. CH Timeless Golden Warrior ROM
2. CH Deep River's Bow And Arrow
3. CH Tamaron The Real Deal
4. CH Signet's Twice Is Nice ROM

In the cut: CH Deep River's Bow And Arrow, CH Timeless Golden Warrior, CH Signet's Twice Is Nice, CH Tamaron The Real Deal, CH Fantasy's Midnight Thunder, CH Camloch's Sophistication

^ Go to Fast Path Menu



> View the Catalog

Wednesday, April 8 :: Judge Loralee Runnels

(Judge may take a 45 minute luncheon break at her discretion)

Rough Puppy 6-9 Sable and White Bitches
(19 entered, 2 absent -- 8, 492)
1. Milas Latin Art
2. Devinwood Ready To Ramble
3. Southland's Seashell
4. Milas Latin Music

First Group, First Cut: Entais Soleil, Southland's Seashell, Diamante's Private Joy, Milas Latin Music, Milas Latin Art

Second Group, First Cut: Devinwood Ready To Ramble, Sassy's Once Is Not Enough, Wilshire Creekwood Gold Strike

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 6-9 AOAC Bitches
(21 entered, 1 absent -- 310)
1. Overland Panache
2. Clarion Mirror Image
3. Diamante's Chanel Egoiste
4. Fantasy's Kiss Of The Dragon

First Group, First Cut: Diamante's Chanel Egoiste, Overland Panache, Kara Christo Flutter By, Kara Christo Hope Rising, Clarion Mirror Image

Secon Group, First Cut: Pleasant Acre Shalimar Bedazzled, Fantasy's Kiss Of The Dragon, Bienville Aamar's Glory Be, Barksdale Nor'Loch Nauti Novelty

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 9-12 Sable and White Bitches
(22 entered, 4 absent -- 16, 274, 438, 464)
1. Cheviot She's A Lady
2. Limericks Make Me A Star
3. Marnus Penny Serenade
4. Hillcrest's Raindrops On Roses

First Group, First Cut: Limericks Make Me A Star, Timeless Simply Desirable, Hillcrest's Raindrops On Roses, Blu Ridge Remembrance, Marnus Penny Serenade

Second Group, First Cut: Valley Park Diamond In The Rough, Autumn-Sun Sassy Light The Way, Cheviot She's A Lady, Sassy's Believe In Me

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 9-12 AOAC Bitches
(14 entered, 0 absent)
1. Clarion Ribbon In The Sky
2. Taliesen Fashion Forward
3. Highcroft Ultimate Bliss
4. Camloch Radiance

^ Go to Fast Path Menu



> View the Catalog

Wednesday, April 8 :: Judge Judy Bryant

Rough Puppy 6-9 Sable and White Dogs
(9 entered, 0 absent)
1. Danrosues Guardian Angel
2. Charizma's First Bourne
3. Spellbound Future Investments
4. Diamante's Ferrari Red

Cut: Danrosues Guardian Angel, Diamante's Ferrari Red, Charizma's First Bourne, Spellbound Future Investments, Omega Simply Stated

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 6-9 AOAC Dogs
(20 entered, 3 absent -- 19, 227,385)
1. Rainbow's Autumn-Sun Resist Temptation
2. Deep River's Steele Wheels
3. Overland Break The Ice
4. Rainbow's Face The Promise

First Group, First Cut: Diamante's Midnight Poison, Overland Break The Ice, Scarboroughs Thunderation, Rainbow's Autumn-Sun Resist Temptation, Kara Christo Power Surge, Shalimar Creekwood Blueprint

Second Group, First Cut: Mainstay Silhouette Marquis, Rainbow's Face The Promise, Fantasy's Magic Dragon, Deep River's Steele Wheels

Second Cut: Overland Break The Ice, Rainbow's Autumn-Sun Resist Tempatation, Rainbow's Face The Promise, Mainstay Silhouette Marquis, Fantasy's Magic Dragon, Deep River's Steele Wheels

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 9-12 Sable and White Dogs
(15 entered, 1 absent -- 411)
1. Donnybrooke's Mallorca
2. Sassy's The Midnight Sun
3. Galatean A Good River Runs Through
4. Timeless Declared Independence

Cut: Donnybrooke's Mallorca, Hillcrest's Vision Quest, Somerset Valley Of Light, Timeless Declared Independence, Galatean A Good River Runs Through, Sassy's The Midnight Sun, Gwyn-Marc's Just Browne

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 9-12 AOAC Dogs
(14 entered, 2 absent -- 53, 219)
1. Highcroft Stone Blue
2. Gwyn-Marc Against The Wind
3. Taliesin Alfenloch Antarctic
4. Rosepoint Renaissance Here Comes The Son

Cut: Taliesin Alfenloch Antarctic, Rosepoint Renaissance Here Comes The Son, Overland Wishes Come True, Gwyn-Marc Against The Wind, Highcroft Stone Blue

^ Go to Fast Path Menu

Rough 12-18 Dogs
(14 entered, 4 absent -- 143, 237, 247, 291)
1. Rosewood MacTavish
2. TokyoJazz JP Mais Que Nada
3. Overland Song And Dance
4. Windsong The Fire Within

^ Go to Fast Path Menu



> View the Catalog

Thursday, April 9 :: Judge Loralee Runnels :: 8:30am

Smooth Puppy 6-9 Bitches
(16 entered, 5 absent -- 34, 140, 182, 188, 220)
1. Sunnland's Marie's Antoinette
2. Deep River Sparkling Frost
3. Spiritwind Galway Girl
4. Rainbow's Here She Comes

Cut: Sunnland's Marie's Antoinette, Deepriver Sparkling Frost, Spiritwind Galway Girl, Rainbow's Here She Comes, Travler's Mercedes Rose, Bo-Dandy's Stole My Hair

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Puppy 9-12 Bitches
Started: 9:03am
(6 entered, 0 absent)
1. Hollyoak's A Perfect Storm At Calibre
2. Hollyoak's Classic Elegance
3. Camloch Prosperity
4. Gemstone Pennylane Fame 'N Fortune

^ Go to Fast Path Menu

Smooth 12-18 Bitches
Started: 9:27am
(10 entered, 2 absent -- 106, 232)
1. Fantasy's Clear Blue Sky
2. Alexy Provenhill's Sweetest Sin
3. Cadenza's Heirloom Travler
4. Shepherds N Bolero The River Will Flow

Cut: Alexy Provenhill's Sweetest Sin, Fantasy's Clear Blue Sky, ShepherdsNBolero The River Will Flow, Cadenza's Heirloom Travler, Special High Society

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Bred-By Exhibitor Bitches
Started: 9:51am
(12 entered, 3 absent -- 54, 84, 248)
1. Alexy Just As Sweet
2. Jil Cris Enchanter's Hot Stuff
3. Camloch Silhouette
4. Delgayla Seasons Of Country

Cut: Camloch Silhouette, Alexy Just As Sweet, Delgayla Seasons Of Country, Valley Park Prairie Rose, Marchellos Angel Baby, Jil Cris Enchanter's Hot Stuff

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Am-Bred Bitches
Started: 10:22am
(10 entered, 2 absent -- 36, 224)
1. Kings Valley Ryder Of Time
2. Jereco Lynmar's Call Me
3. Delgayla Queen Of Kings
4. Kirkhaven Rave On

Cut: Camloch In The Pink, Jereco Lynmar's Call Me, Kings Valley Ryder Of Time, Delgayla Queen Of Kings, Kirkhaven Rave On

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Open Bitches
Started: 10:47am

(11 entered, 0 absent)
1. Provenhill All That Glitters
2. Gael's Maisey Macallan
3. Blossom Hill Enclave Glamour
4. Younghaven Glorious Day

Cut: Paramount's Blue Skies, Blossom Hill Enclave Glamour, Gael's Maisey Macallan, Younghaven Glorious Day, Provenhill All That Glitters

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Winners Bitch
Hollyoak's A Perfect Storm At Calibre

In the Cut: Kings Valley Ryder Of Time, Alexy Just As Sweet, Hollyoak's A Perfect Storm At Calibre

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Reserve Winners Bitch
Alexy Just As Sweet

In the Cut: Kings Valley Ryder Of Time, Alexy Just As Sweet, Hollyoak's Classic Elegance

^ Go to Fast Path Menu

Best Smooth Puppy Bitch
Hollyoak's A Perfect Storm At Calibre

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Veteran 8-11 Bitches
Started: 12:04pm
(6 entered, 0 absent)
1. CH Provenhill's No Angel

In the Cut: CH Row-Bar's Branestorm Challenge 'Er, CDX, HSAs, MX, MXJ, RN, OF, CH Provenhill's No Angel, CH Kimegan Just Naughty

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Veteran11+ Bitches
(2 entered, 0 absent)
1. CH Semper Fidelis Midnight Blue

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Herding Titled Bitches
(2 entered, 2 absent -- 184, 246)

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Brood Bitches
Started: 12:30pm
(9 entered, 0 absent)
1. CH Hollyoak's Classic Image
2. CH Fantasy's Absolute Gold
3. CH Alexy Even Sweeter
4. CH Jil-Cris WIngs of Delgayla

^ Go to Fast Path Menu



> View the Catalog

Thursday, April 9 :: Judge Judy Bryant

Rough Bred-By Exhibitor Dogs
Started: 1:40pm
(12 entered, 2 absent -- 191, 357)
1. Bellvue's Rising Son
2. Millknock 's Blue Moon
3. Overland Treasure Chest
4. Highcroft Night Ryder

Cut: Overland Treasure Chest, Millknock 's Blue Moon, Bellvue's Rising Son, Valley Park Native Son, Highcroft Night Ryder

^ Go to Fast Path Menu

Rough Am-Bred Dogs
Started: 2:08pm
(16 entered, 1 absent -- 57)
1. Hearthside's First Edition
2. Lochlaren Belfair Good To Go
3. Rainbow's Dark Side Of The Moon
4. Overland Allstar

First Group, First Cut: Lynloch Steele McDowall, Millknock's Moonshadow, Overland Allstar, Hearthside's First Edition, Cheviot Spartacus

Second Group, First Cut: Fantasy's Rising Moon, Lochlaren Belfair Good To Go, Galatean Timing Is Everything, Rainbow's Dark Side Of The Moon

Second Cut: Overland Allstar, Hearthside's First Edition, Galatean Timing Is Everything, Rainbow's Dark Side Of The Moon, Lochlaren Belfair Good To Go

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open Blue Merle Dogs
Started: 2:54pm
(7 entered, 2 absent -- 209, 381)
1. Fleur De Lis's JP Silvershot Gun
2. Tokyo Jazz Fire Dragon
3. Lochlaren The Plans I Have For You
4. Clarion The Grey Ghost Casper

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open Sable and White Dogs
Started: 3:08
(11 entered, 0 absent, 447 moves to Specials)
1. Camloch's All That Jazz, RN
2. Tartanside Southland Brigade
3. Fantasy Wayside Confidential
4. Devinwood Ramblin' Man

Cut: Tartanside Southland Brigade, Barksdale Lochlaren Good Times, Camloch's All That Jazz, RN, Devinwood Ramblin' Man, Fantasy Wayside Confidential

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open Tri-Color Dogs
Started: 3:34
(10 entered, 1 absent -- 195)
1. Fantasy's Mermayde Magic Dragon
2. Pleasant Acre's Dealer Choice
3. Caledonia Credential
4. Sylvan's Creston Windsong

Cut: Sylvan's Creston Windsong, Caledonia Credential, Fantasy's Mermayde Magic Dragon, Pleasant Acre's Dealer Choice, Overland Black Market

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open White Dogs
Started: 4:01pm
(7 entered, 2 absent -- 401, 407)
1. Touchstone's Icelander
2. Lakewinds Bend It Like Beckham
3. Special Velvet Teddy Bear
4. Milas Cool Latin

^ Go to Fast Path Menu

5-minute break -- Resume at 4:20pm

Rough Winners Dog
Started: 4:20pm
Camloch's All That Jazz, RN

Cut: Camloch's All That Jazz, RN, Rainbow's Autumn-Sun Resist Temptation, Danrosues Guardian Angel

^ Go to Fast Path Menu

Rough Reserve Winners Dog
Danrosues Guardian Angel

^ Go to Fast Path Menu

Best Rough Puppy Dog
Danrosues Guardian Angel

^ Go to Fast Path Menu



> View the Catalog

Thursday, April 9 :: Judge Loralee Runnels

Rough 12-18 Bitches
Started: 4:50pm
(18 entered, 3 absent -- 72, 286, 306)
1. Marnus Luck Be A Lady
2. Clarion Scintillation
3. Shelana's Smokey Mountain Mist
4. Wyndlair Christmas Island

First Group, First Cut: Wyndlair Christmas Island, Anjay Eastleigh Anticipation, Kitleigh Stardust, Clarion Scintillation, Marnus Luck Be A Lady

Second Group, First Cut: Autumn-Sun Spitfire, Shelana's Smokey Mountain Mist, Touchstone Filigree

Second Cut: Marnus Luck Be A Lady, Clarion Scintillation, Shelana's Smokey Mountain Mist, Kitleigh Stardust, Wyndlair Christmas Island

^ Go to Fast Path Menu

Rough Bred-By Exhibitor Bitches
Started: 5:40
(19 entered, 3 absent -- 132, 264, 300)
1. Cheviot Diamonds and Pearls
2. Millknock Mosaic
3. Heatherlyn's Social Butterfly
4. Sealore's Surfs Up

First Group, First Cut: Overland Ruby Red Dress, Heatherlyn's Social Butterfly, Millknock Mosaic, Sealore's Surfs Up

Second Group, First Cut: Bandor's Bourben-N-Blues, Cheviot Diamonds and Pearls, Headline's Sweet Seduction, Fantasy's Champagne Affair, Jil Cris Simple Solution

Second Cut: Heatherlyn's Social Butterfly, Millknock Mosaic, Sealore's Surfs Up, Cheviot Diamonds and Pearls, Fantasy's Champagne Affair, Overland Ruby Red Dress

^ Go to Fast Path Menu

Rough Am-Bred Bitches
Started: 6:39pm
(19 entered, 1 absent -- 354)
1. Wilshire KaraChristo Doll Baby
2. Sassy's Once-N-A-Lifetime
3. Heatherlyn Uptown Girl
4. Glenlyn Brigadoon

First Group, First Cut: Glenlyn Brigadoon, Heatherlyn Uptown Girl, Millknock Silhouette, Lochlaren Let The Good Times Roll!, Wilshire KaraChristo Doll Baby

Second Group, First Cut: Riverrun Mountain Music, Horizon's Calico Skies, CD, Sassy's Once-N-A-Lifetime, Twin City Lofty Aspirations

Second Cut: Glenlyn Brigadoon, Sassy's Once-N-A-Lifetime, Lochlaren Let The Good Times Roll!, Millknock Silhouette, Heatherlyn Uptown Girl, Wilshire KaraChristo Doll Baby

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open Blue Merle Bitches
Started: 7:39
(9 entered, 0 absent)
1. Armitage Spiritwind Stolen Halo
2. Fantasy's Rainbow Brite
3. Mermayde Overland First Lady
4. Kirkhaven Silver Blossom

Cut: Armitage Spiritwind Stolen Halo, Mermayde Overland First Lady, Fantasy's Rainbow Brite, Kirkhaven Silver Blossom, Southland's Confederate Wind, Roblyn Eventuality

^ Go to Fast Path Menu



> View the Catalog

Friday, April 10 :: Judge Loralee Runnels :: 8am

Rough Open Sable and White Bitches
Started: Started 8am
(22 entered, 6 absent -- 358, 396, 436, 450, 456, 458)
1. Riverrun Dreamin' Out Loud
2. Fantasy's A Piece Of Heaven
3. Cherokee Ka-Zes Matters Of The Heart
4. Hi-Crest Up Up Away

First Group, First Cut: Davenloch's Pillow Talk, Riverrun Dreamin' Out Loud, West Point Kenmoor Inspiration, Hi-Crest Up Up Away, Cherokee Ka-Zes Matters Of The Heart

Second Group, First Cut: Sunnland's Girl From Ipenema, Fantasy's A Piece Of Heaven, Sollis Valley Park Allure

Second Cut: Riverrun Dreamin' Out Loud, Hi-Crest Up Up Away, Cherokee Ka-Zes Matters Of The Heart, Fantasy's A Piece Of Heaven, Sunnland's Girl From Ipenema

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open Tri-Color Bitches
Started: 8:42am
(13 entered, 5 absent -- 38, 266, 340, 520, 522)
1. 5 C's Double Stuff
2. Dea Haven To Catch A Dream
3. Overland Invisible Touch
4. Twin City Love's Legacy

Cut: Overland Invisible Touch, Twin City Love's Legacy, Creekwood Storm Witch, Bandor's Shades of Silk, 5 C's Double Stuff, Dea Haven To Catch A Dream

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open White Bitches
Started: 9:04
(8 entered, 2 absent -- 90, 248)
1. Hi-Crest Touch The Clouds
2. Clarion Opalescence
3. Glenlyn Skip The Light Fandango
4. Glasgowhill Hollaback Girl

^ Go to Fast Path Menu

5-minute break -- Start again at 9:25

Rough Winners Bitch
Riverrun Dreamin' Out Loud

Cut: Cheviot She's A Lady, Overland Panache, Wilshire KaraChristo Doll Baby, Riverrun Dreamin' Out Loud

^ Go to Fast Path Menu

Rough Reserve Winners Bitch
Wilshire KaraChristo Doll

^ Go to Fast Path Menu

Best Rough Puppy Bitch
Overland Panache

^ Go to Fast Path Menu



> View the Catalog

Friday, April 10 :: Judge Judy Bryant

Rough Veteran 8-11 Dogs
Started: 9:55am

(10 entered, 1 absent -- 213)
1. CH Tartanside Avant-Garde

In the Cut: CH West Point Hot Ticket, CH Marnus Golden Highlight, CH Tartanside Avant-Garde, CH Hunting Ridge Magic of Black

^ Go to Fast Path Menu

Rough Herding Titled Dogs
Started: 10:15am
(4 entered, 1 absent -- 67)
1. CH Kelso's Jumpin' The Moon, HSAs
2. CH West Point Larpat Bao, Li, HSAds, CD, NA, NAJ
3. Provenhill's Persuasion, CD, RA, HSAs, AX, NAP, AXJ, NJP, OF

^ Go to Fast Path Menu

Rough Stud Dogs
Started: 10:23am
(10 entered, 4 absent -- 9, 39, 93, 363)
1. CH Fantasy's Rising Dragon
2. CH Clarion Sky On Fire
3. CH Tartanside Allegiance
4. CH Autumn-Sun The Golden Hour

^ Go to Fast Path Menu



> View the Catalog

Friday, April 10 :: Judge Loralee Runnels

Rough Veteran 8-11 Bitches
Started: 11:21
(10 entered, 1 absent -- 290)
1. CH Galatean A Little Goodbye

In the Cut: CH West Point Angel Kisses, CH Galatean A Little Goodbye, CH Timberlane's Glory and Beyond, CH West Point Showstopper

^ Go to Fast Path Menu

Rough Veteran 11+ Bitches
Started: 11:41
(7 entered, 1 absent -- 276)
1. CH Fantasy Mariner Frosting My Cake

In the Cut: CH Fantasy Mariner Frosting My Cake, Foremost Endless Summer, Barksdale Tartanside Tempo

^ Go to Fast Path Menu

Brood Bitches
Started: 11:56am
(9 entered, 0 absent)
1. CH Fantasy's Key To My Heart
2. CH Wilshire Gold Doll of Marnus
3. CH Fantasy's The Key To Life
4. CH Overland Shalimar Toy Story

^ Go to Fast Path Menu



> View the Catalog

Friday, April 11 :: Judge Dan Cardoza :: 1:30pm

An AWARD OF MERIT may be awarded, at Judge's discretion, to up to 10% of Specials shown, to other than Best of Variety, Best of Opposite Sex and Best of Winners.

Smooth Best of Variety
(Total 82 -- 37 dogs entered, 45 bitches entered)

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Dogs (First Group)
Started: 1:43pm
First Group, First Cut (20 in group, 0 absent)

First Group, First Cut: CH Deep River Bow And Arrow, CH Camloch's Sophistication, CH Fantasy's Midnight Thunder, CH Provenhill Dance With The Devil

Second Group, First Cut: CH Tamaron The Real Deal, CH Signet-Kelso's Comedy Central, CH Bonham's Solid Gold, CH Camloch LaDeDa Alliance, CH Deep River's Pine Cone Pathfinder

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Dogs (Second Group)
Started: 2:30pm
Second Group, First Cut (20 in group, including Herding Titled Dog and two veterans, 0 absent)

First Group, First Cut: CH Kirkhaven Creekwood Son Of A Gun, CH Kirkhaven Sandman Dream Chaser, CH Timeless Liberty Warrior, CH Rainbow's Here Comes The Sun

Second Group, Second Cut: CH Kimberee Under The Influence, CH Fantasy's Buck Naked, CH Travler's Pierce Arrow, CH Signet's Twice Is Nice

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Dogs Second Cut
Started: 3:20pm

CH Deep River Bow And Arrow
CH Signet-Kelso's Comedy Central
CH Bonham's Solid Gold
CH Camloch LaDeDa Alliance
CH Timeless Liberty Warrior
CH Rainbow's Here Comes The Sun
CH Fantasy's Buck Naked
CH Travler's Pierce Arrow
CH Signet's Twice Is Nice

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Bitches (First Group)
Started: 3:44pm
First Group, First Cut (20 in group, 0 absent)

First Group, First Cut: CH Bellvue's Karmel Kiss, CH Alexy Even Sweeter, CH Rainbow's Fantasia, CH Edenrock Heatherlyn It's Karma, CH Timeless Hello Darlin

Second Group, First Cut: , CH Deep River In The Limelight, CH Provenhill's Devilicious, CH Edenrock Keepsake Fergilicous, CH Camloch Long Acre's Iridescent, CH Signet's Luxury Dream, CH Mandalay's Rock The Cradle, CH Braeton's Summer Whisper

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Bitches (Second Group)
Started: 4:32pm
Second Group, First Cut (20 in group, 4 absent -- 126, 130, 138, 176)

First Group, First Cut: CH Ka-Zes Cherokee Chasing A Rainbow, CH Sunnland's Grand Entrance, CH Comstock Bella Notte, CH Bolero's Life Is Rough, CH 5 C's Simply Irresistible Izzy, CH Belfair Onceina Blue Moon, CH Belfair Something Blue, CH Marchello's Luck Of The Irish,

Second Group, First Cut: Ch Wrangler's Tis Herself, CH Rainbow's Instant Karma, CH Fantasy's Absolute Gold, CH Wildwood Takoda Glory Us Night, CH Special Society's Dixie Chick

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Bitches (Third Group)
Started: 5:13pm
(7 in group, including 1 veteran, 2 absent -- 238, 152)

In the Cut: CH Travler's Good To Go, CH Travler's Liberty Sport, CH Sequoia's Total Eclipse, CH Keepsake Pop Princess, CH Provenhill's No Angel

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Bitches Second Cut

CH Alexy Even Sweeter
CH Rainbow's Fantasia
CH Timeless Hello Darlin
CH Deep River In The Limelight
CH Provenhill's Devilicious
CH Edenrock Keepsake Fergilicious
CH Signet's Luxury Dream
CH 5 C's Simply Irresistible Izzy
CH Belfair Onceina Blue Moon
CH Marchello's Luck Of The Irish
CH Rainbow's Instant Karma
CH Fantasy's Absolute Gold
CH Special Society's Dixie Chick
CH Travler's Liberty Sport
CH Keepsake Pop Princess

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Bitches Third Cut

CH Rainbow's Fantasia
CH Timeless Hello Darlin
CH Deep River In The Limelight
CH Edenrock Keepsake Fergilicious
CH Belfair Onceina Blue Moon
CH Rainbow's Instant Karma
CH Travler's Liberty Sport

10-minute break, resume at 5:50pm

Final Consideration
CH Deep River Bow And Arrow
CH Fantasy's Buck Naked
CH Travler's Pierce Arrow
CH Signet's Twice Is Nice

CH Timeless Hello Darlin
CH Deep River In The Limelight
CH Belfair Onceina Blue Moon
CH Rainbow's Instant Karma
CH Travler's Liberty Sport

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Best of Variety
CH Timeless Hello Darlin

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Best of Winners
Hollyoak's A Perfect Storm At Calibre

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Best of Opposite Sex
CH Travler's Pierce Arrow

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Awards of Merit
CH Deep River Bow And Arrow
CH Fantasy's Buck Naked
CH Signet's Twice Is Nice
Pleasant Acre's Fantasy Dragon (WD)

CH Deep River In The Limelight
CH Belfair Onceina Blue Moon
CH Rainbow's Instant Karma
CH Travler's Liberty Sport

^ Go to Fast Path Menu



Saturday, April 11 :: Judge Dan Cardoza :: 9am

Smooth Braces
Started: 9am
(2 entered, 0 absent)
1. CH Camloch's Sophistication, CH Camlochs Who's Your Daddy
2. CH Travler's Greased-Lightning, CH Travler's Dr. Z

^ Go to Fast Path Menu

Rough Braces
Started: (9:11am
(6 entered, 3 absent -- 223, 257, 267, 300, 278, 280)
1. Breezy Acre's I'm A Keeper, CH Breezy Acre's Lasting Impression
2. Sandmoor Believe In You, CH Sandmoor Duke Of Earl
3. CH Wilshire Midnight Traveler, Pleasant Acre Wilshire Top Secret

^ Go to Fast Path Menu



> View the Catalog

Saturday, April 11 :: Judge Jennie Duhon :: Junior Showmanship :: 9:30am

Total entered 19

Novice Junior
Started: 9:30am
(1 entered, 0 absent)
1. Joan Kelso

^ Go to Fast Path Menu

Novice Intermediate
Started: 9:34am
(1 entered, 0 absent)
1. Taylor Dalton

^ Go to Fast Path Menu

Open Junior
Started: 9:37am
(3 entered, 1 absent --26)
1. Ryan Matthew Yaeger
2. Bianca LaBounty

^ Go to Fast Path Menu

Open Intermediate
Started: 9:44am
(3 entered, 0 absent)
1. Hannah Rawlings
2. Kelly Reppert
3. Meredith Holliday

^ Go to Fast Path Menu

Open Senior
Started: 9:53am
(11 entered, 0 absent)
1. Anna Diaz
2. Bess Preddy
3. Bree Anne Ardizzone
4. Cody Sulewski

^ Go to Fast Path Menu

Best Junior Handler
Anna Diaz

^ Go to Fast Path Menu



> View the Catalog

Saturday, April 11 :: Judge Dan Cardoza :: 11am

An AWARD OF MERIT may be awarded, at Judge's discretion, to up to 10% of Specials shown, to other than Best of Variety, Best of Opposite Sex and Best of Winners.

1 hour lunch break at judge's discretion
Versatility awards presented during lunch

Rough Best of Variety
(121 Total -- 69 dogs entered, 52 bitches entered)

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Dogs (First Group)
Started: 11:00am
First Group, First Cut (20 in group, 3 absent -- 31,93, 103)

First Half, First Cut: CH Kelso's Moon Dancin' PT, CH Winover Shadows In The Sky, CH Westwood Aladdin, DC Tartanside The Matrix HXAds, CH Westwend's One Tin Soldier

Second Half, First Cut: CH Blu Ridge Lookout, CH Sassy's Smoking Dragon, CH Overland Cloud Cover

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Dogs (Second Group)
Started: 11:50am
Second Group, First Cut (20 in group, 1 absent -- 155)

First Half, First Cut: Ch Westwood Oh Henry, CH Clarion Sky On Fire, CH Marnus Lucky Strike, CH Chatham's August Rush, CH Scarborough's Milas Intensity

Second Half, First Cut: CH Gentry's About Face, CH Milas Latin Lover, CH Southand's Fort Sumter, CH Cloverleaf Motion Picture, CH Blu Ridge Let It Ride

First Half and Second Half, Second Cut: CH Kelso's Moon Dancin' PT, CH Westwood Aladdin, DC Tartanside The Matrix HXAds, CH Blu Ridge Lookout, CH Sassy's Smoking Dragon, CH Clarion Sky On Fire, CH Chatham's August Rush, CH Milas Latin Lover, CH Southand's Fort Sumter, CH Blu Ridge Let It Ride

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Dogs (Third Group)
Started: 12:45pm
Third Group, First Cut (20 in group,5 absent -- 299, 317,361, 375, 399)

First Half, First Cut: CH Riverrun Lionheart, CH Devinwood A Perfect Stranger, CH Gambit's Incantations

Second Half, First Cut: CH Overland In Suspense, CH Fantasy's Rising Dragon

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Dogs (Fourth Group)
Started: 1:24pm
(12 in group, including veteran and herding titled dog, 2 absent -- 413, 423)

First Cut: CH Overland Field of Dreams, CH Kirkhaven Treasured Secret, CH Highcroft Bourne Supremacy, CH Creekwood Wilshire Secret Agent, CH Tartanside Avant-Garde

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Dog Second Cut

CH Kelso's Moon Dancin' PT
CH Blu Ridge Lookout
CH Fantasy's Rising Dragon
CH Sassy's Smoking Dragon
CH Tartanside Avant-Garde
CH Westwood Aladdin
DC Tartanside The Matrix HXAds
CH Clarion Sky On Fire
CH Southand's Fort Sumter

CH Blu Ridge Let It Ride
CH Riverrun Lionheart
CH Gambit's Incantations
CH Overland In Suspense
CH Overland Field of Dreams
CH Kirkhaven Treasured Secret

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Dog Third Cut

CH Kelso's Moon Dancin' PT
CH Westwood Aladdin
CH Sassy's Smoking Dragon
CH Southand's Fort Sumter
CH Blu Ridge Let It Ride
CH Overland In Suspense
CH Tartanside Avant-Garde

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Bitches (First Group)
Started: 2:50pm

(20 in group, 3 absent -- 70, 110, 168)

First half, first cut:
CH Overland Aurora
CH Tartanside Brookwood Fiesta

Second half, first cut:
CH Sylvan Argent Simpy Irresistible
CH Twin City Wyndlair Anthem
CH Creator's Loving Reverence
CH Fantasy's The Key To Life
CH Barksdale Burning Daylight

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Bitches (Second Group)
Started: 3:38pm

(20 in group, 3 absent -- 186, 220, 256)

First half, first cut:
CH Random Acres Over The Wall
CH Twin City Cleopatra
CH Arcadians Powdered Sugar
CH Tallywood Temperance
CH Sealore's Makin' Waves

Second half, first cut:
CH Fantasy's Key To My Heart
CH Devinwood Ramble On
CH Westwood Fairytale
CH Heaven Sent My Inspiration
CH Breezy Acre's Lasting Impression

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Bitches (Second Cut, First Two Groups)
Started: 4:22pm

CH Twin City Wyndlair Anthem
CH Creator's Loving Reverence
CH Fantasy's The Key To Life
CH Barksdale Burning Daylight
CH Random Acres Over The Wall
CH Twin City Cleopatra
CH Arcadians Powdered Sugar
CH Sealore's Makin' Waves
CH Fantasy's Key To My Heart
CH Westwood Fairytale

Rough BOV Bitches (Third Group)
Started: 4:28pm
Third Group, First Cut (14 in group, including two veterans, 1 absent -- 518)

CH Barksdale Twin City DaVinci
CH Sassy's Shut Up And Dance
CH Marnus Lucky Penny
CH Overland Three Times A Lady
CH Overland Highcroft Frosting
CH C and J Westwood Story Book
CH West Point Priority Package
CH Crispin Faithful, OAJ
CH Wilshire Gold Doll Of Marnus
CH Galatean A Little Goodbye
CH Fantasy Mariner Frosting My Cake

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Bitch Third Cut
Started: 5:05pm

CH Twin City Wyndlair Anthem
CH Creator's Loving Reverence
CH Fantasy's The Key To Life
CH Barksdale Burning Daylight
CH Twin City Cleopatra
CH Arcadians Powdered Sugar
CH Westwood Fairytale
CH Sassy's Shut Up And Dance
CH Overland Three Times A Lady
CH C and J Westwood Story Book

^ Go to Fast Path Menu

Final Rough BOV Cut

CH Westwood Aladdin
CH Sassy's Smoking Dragon
CH Blu Ridge Let It Ride
CH Tartanside Avant-Garde
CH Twin City Wyndlair Anthem
CH Fantasy's The Key To Life
CH Barksdale Burning Daylight
CH Twin City Cleopatra
CH Arcadians Powdered Sugar
CH Westwood Fairytale
CH Sassy's Shut Up And Dance
CH Overland Three Times A Lady

Final Consideration
CH Arcadians Powdered Sugar
CH Westwood Fairytale
CH Creator's Loving Reverence
CH Westwood Aladdin
CH Tartanside Avant-Garde

^ Go to Fast Path Menu

Rough Best of Variety
CH Creator's Loving Reverence

^ Go to Fast Path Menu

Rough Best of Winners
Camloch's All That Jazz, RN

^ Go to Fast Path Menu

Rough Best of Opposite Sex
CH Westwood Aladdin

^ Go to Fast Path Menu

Rough Awards of Merit
CH Sassy's Smoking Dragon
CH Blu Ridge Let It Ride
CH Tartanside Avant-Garde
CH Twin City Wyndlair Anthem
CH Fantasy's The Key To Life
CH Barksdale Burning Daylight
CH Twin City Cleopatra
CH Arcadians Powdered Sugar
CH Westwood Fairytale
CH Sassy's Shut Up And Dance
CH Overland Three Times A Lady

^ Go to Fast Path Menu



Saturday, April 11 :: Judge Dan Cardoza

Best American-Bred (Rough Variety only)
Wilshire KaraChristo Doll Baby

^ Go to Fast Path Menu

Best Bred-By Exhibitor (Rough & Smooth)
Bellvue's Rising Son

Best Opposite to Bred-By Exhibitor (Rough & Smooth)
Cheviot Diamonds and Pearls

^ Go to Fast Path Menu

Best Puppy in Puppy Classes (Rough & Smooth)
Danrosues Guardian Angel

^ Go to Fast Path Menu

Best of Opposite Sex to Best Puppy in Puppy Classes (Rough & Smooth)
Overland Panache

^ Go to Fast Path Menu



Saturday, April 11 :: Judge Dan Cardoza

Best of Breed
CH Creator's Loving Reverence

^ Go to Fast Path Menu

Best of Opposite Sex to Best of Breed
CH Westwood Aladdin

^ Go to Fast Path Menu

Questions: ccasec@tctelco.net | Site map   

Ca