The National Specialty
Hooray for Hollywood

March 21 - 27, 2010
Pomona, California

The show is dedicated to Al Forthal of Shoreham Collies.

 

2010 CCA National Specialty

> View Performance results

> View Conformation results

> View general show information


 Performance Results 

Most Versatile Collie
CH Signet's "Way To Go!" Woodruff, CDX, RE, HSAs, NA,NAJ
Owner: Marilyn Clayton

Versatility Collie Awards

Following is the list of dogs that earned CCA Versatility and Versatility Excellent awards based on the AKC titles they have achieved to date.

> View the list

> Herding Results (March 21 & 22)

High In Trial
Tercan's Salix Lasiandra, CD, RE, OA, OAJ, NF
bred by Candace Hunter and owned by Deanna Lyons

Agility Results (March 23) > Complete
Agility Results (March 24) > STD > JWW

> Obedience, Judge Shirley M. Indelicato
> Rally, Judge Shirley M. Indelicato
> Obedience, Judge Pamela Murphy
> Rally, Judge Pamela Murphy



Conformation Results

Wednesday, March 24 :: 8:45 am Opening Ceremonies, Lauren Falk - National Anthem

Wednesday, March 24:: Judge Bill Holbrook :: 9 am

> View Catalog

Smooth Puppy 6-9 Dogs
Started: xx

(14 entered, 3 absent)

> View Class Entries

1. Ceilidh's Project Runway
2. Ritzy's Kiowa Ace
3. Fantasy's Midnight Sky
4. Timeless Enchanted By Association

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Puppy 9-12 Dogs
Started: 9:20 AM
(9 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. Travler Sarita's Jeep Laredo
2. Turnberry Face First
3. Sunnland's Dash Rip Rock
4. Colebrae Calibrae Significado Delot

^ Go to Fast Path Menu

Smooth 12-18 Dogs
Started: 9:43 AM
(5 entered, 0 absent, 1 Move Up)

> View Class Entries

1. Cherangani Hills Tandjile
2. Niteridge Lookin For A Good Time
3. Chrysalis Westwoods Indiana Jones
4. Foggy Bay Starry Night Of Sealoch

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Bred-By Exhibitor Dogs
Started: 9:54 AM
(6 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. Timeless Rivers Edge
2. Cameo's Gunsmoke HIC
3. Ritzy's Kiowa Joker
4. Chrysalis Black Tie Optional-Dartagnan

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Am-Bred Dogs
Started: 10:09 AM
(5 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. Cherangani Hills Kingfisher
2. Wildwood Comstock Master Of The Craft
3. Sunnland's Le Grand Orange
4. Row-Bar's Born To Run

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Open Dogs
Started: 10:20 AM
(5 entered, 0 absent, 2 Move Ups)

> View Class Entries

1. Calibre's World Record
2. Signet's Black Magic PT RN OF MX MXJ
3. Tercan's Famous Last Words

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Winners Dog
Timeless Rivers Edge
Breeder: Dale and Roxann Heit
Owner: Dale and Roxann Heit
Sire: CH Southlands The Cooper River
Dam: CH Timeless Hello Darlin
Handler: Roxann Heit

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Reserve Winners Dog
Travler Sarita's Jeep Laredo
Breeder: Deidra Bower and Bree Ann Ardizzone
Owner: Deidra Bower and Bree Ann Ardizzone
Sire: CH Overland In Suspense
Dam: CH Travler's Good To Go
Handler: Dona Williams (Classes) Laurie Jeff Greer (Winners)

^ Go to Fast Path Menu

Best Smooth Puppy Dog
Travler Sarita's Jeep Laredo
Breeder: Deidra Bower and Bree Ann Ardizzone
Owner: Deidra Bower and Bree Ann Ardizzone
Sire: CH Overland In Suspense
Dam: CH Travler's Good To Go

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Veteran 8-11 Dogs
Started: 10:55 AM
(4 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. CH Liege's Orion Rising

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Veteran 11+ Dogs
Started: xx
(2 entered, 2 absent)

> View Class Entries

^ Go to Fast Path Menu



Wednesday, March 24 :: Judge Barbara Linder :: 12 pm

Smooth Puppy 6-9 Bitches
Started: 12:00 PM
(14 entered, 1 absent, 1 Move up)

> View Class Entries

1. Bellvue's Dreams Of Gold
2. Mandalay A Rainbow At Midnight
3. Rockrose Light In The Sky
4. Wildwest's Colebrae Star Struck

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Puppy 9-12 Bitches
Started: 12:35 PM
(8 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. Colebrae Belfair Feelin' Groovy
2. Absolute Inspiration
3. Wych's Wild At Heart
4. Happy Hills Little Bit Of Kandy

^ Go to Fast Path Menu

Smooth 12-18 Bitches
Started: 12:58 PM
(6 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. C And J Silver Charm Of Chrysalis
2. Chrysalis Put On Your Party Dress
3. Enchanted Heart's Desire
4. Cherangani Hills Orient Express

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Bred-By Exhibitor Bitches
Started: 1:14 PM
(10 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. Wildwood Comstock Can't Help Being Fabulous
2. Timeless Hello Gorgeous
3. Colebrae Luna Azul
4. Chrysalis Costume Partyy At Mickey's

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Am-Bred Bitches
Started: 1:45 PM
(5 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. Encore's Bronze Illusion
2. Reflexions Highlite In Blue
3. Sweetwaters Ponder The Stars
4. Calibre's Happy As A Lark

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Open Bitches
Started: 2:00 PM
(9 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. Tamaron's Kentucky Rain
2. Tercan's Live And Learn
3. Hollyoak's Kimberee Summer Storm
4. Corjalin Chrysalis Silver Stars

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Winners Bitch
C And J Silver Charm Of Chrysalis
Breeder: Debra and Robert Waelde
Owner: Judy Walburn and Cheryl Thompson
Sire: CH C And J's White Tie And Tails
Dam: CH Chrysalis Ginger Snaps
Handler: Dona Williams

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Reserve Winners Bitch
Bellvue's Dreams Of Gold
Breeder: Debbie Holland, Maureen Bonham and Jody-Ostrowski Greenberg
Owner: Jody-Ostrowski Greenberg
Sire: CH Hunting Ridge Magic Of Black
Dam: CH Fantasy's Absolute Gold
Handler: Heather Newcomb

^ Go to Fast Path Menu

Best Smooth Puppy Bitch
Bellvue's Dreams Of Gold
Breeder: Debbie Holland, Maureen Bonham and Jody-Ostrowski Greenberg
Owner: Jody-Ostrowski Greenberg
Sire: CH Hunting Ridge Magic Of Black
Dam: CH Fantasy's Absolute Gold
Handler: Heather Newcomb

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Herding Titled Bitches
Started: 2:55 PM
(1 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. HC Nirvana's Remember Me CD HSASD HXBS NA NAJ

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Veteran 8-11 Bitches
Started: 2:58 PM
(4 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. CH Colebrae Kimberee Kisses Don't Lie

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Veteran 11+ Bitches
Started: 3:07
(1 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. CH Hollicove Mi Amiga Bella

^ Go to Fast Path Menu

 



Wednesday, March 24 :: Judge Bill Holbrook

Rough Puppy 6-9 Sable and White Dogs
Started: 3:15 PM
(15 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. Fantasy's Grand Finale
2. Davenloch Defying Gravity
3. Timeless Southern Tradition
4. Cheviot Avatar

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 6-9 AOAC Dogs
Started: 3:50 PM
(11 entered, 2 absent)

> View Class Entries

1. Overland Vision Quest
2. Wyndlair Monarchos
3. Aurealis Avatar
4. Wyndlair Reinecker Ridge

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 9-12 Sable and White Dogs
Started: 4:10 PM
(6 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. Kirkhaven Gold Strike
2. Gambit's Riddle Me This
3. Blossom Hill Lion's Gate
4. Milas Latin Jazz

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 9-12 AOAC Dogs
Started: 4:23 PM
(9 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. Turnberry True Impression
2. Overland Stonehaven Light 'N Strikes
3. Etude Aluminum Overcast
4. Diamante's Seduction In Silver

^ Go to Fast Path Menu

Rough 12-18 Dogs
Started: 4:42 PM
(12 entered, 4 absent)

> View Class Entries

1. Rosepoint Bannerstone Encore
2. Gentry's Outpost At Snowy Peaks
3. Fox Trails Adventure
4. Milas Auralis Latin Samba

^ Go to Fast Path Menu



Thursday, March 25 :: 8:45 am, Scout Smith - God Bless America

> View Catalog

Judge Barbara Linder :: 9 am

Rough Puppy 6-9 Sable and White Bitches
Started: 9:00 AM
(15 entered, 3 absent)

> View Class Entries

1. Milas Cando Anything
2. Ridgetop’s Windkist Hot Summer Day
3. Windcrest Ray Of Light
4. Touchstone Ice Gold

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 6-9 AOAC Bitches
Started: 9:30 AM
(9 entered,0 absent)

> View Class Entries

1. Overland August Moon
2. Wyndlair Rachel Alexandra
3. Marko’s Ltd Edition
4. Westwood Jen-Ver Wish Again

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 9-12 Sable and White Bitches
Started: 9:58 AM
(13 entered, 1 absent, 2 Move Ups)

> View Class Entries

1. Countryview Lindale Statuesque
2. Tallywood Spontaneity
3. Milas Enchanted Music
4. Overland Bump’N’Run

^ Go to Fast Path Menu

Rough Puppy 9-12 AOAC Bitches
Started: 10:25 AM
(6 entered, 2 absent)

> View Class Entries

1. Overland Story Teller
2. Gambit’s Dance The Night Away
3. White Cloud’s Arabesque
4. Celticmoon’s Black Orchid

^ Go to Fast Path Menu

Rough 12-18 Bitches
Started: 10:38 AM
(10 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. Maplecreek Zinfindel Make Me Blush
2. Milas Dancing With The Stars
3. Fantasy’s Party Time
4. Colebrae After Midnight

^ Go to Fast Path Menu



Thursday, March 25 :: Judge Bill Holbrook

> View Catalog

Rough Bred-By Exhibitor Dogs
Started: 11:10 AM
(12 entered, 4 absent)

> View Class Entries

1. Arrowhill Sword Held High
2. Robmar’s Thank U Very Much
3. Gambit’s Comes A Time
4. Kingsmark Silver Spark

^ Go to Fast Path Menu

Rough Am-Bred Dogs
Started: 11:33 AM
(11 entered, 4 absent)

> View Class Entries

1. Rob Mar’s Shade Of Bronze
2. Heatherlyn Bronze Legacy
3. Easy To Spot Varekai
4. Southland’s Bourbon Country

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open Blue Merle Dogs
Started: 11:51 AM
(12 entered,0 absent)

> View Class Entries

1. Westwood Aryggeth Persuasion
2. Gambit Yankee Blue
3. Sassy’s Harbor Lights
4. Ka-Zes Kamilles Rumours

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open Sable and White Dogs
Started: 12:20 PM
(7 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. Tokyo Jazz JP Mais Que Nada
2. Lochlaren Belfair Good To Go
3. Celticmoons Classic Ride
4.
Crispin Time After Time NA NJW NF

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open Tri-Color Dogs
Started: 12:36 PM
(7 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. Triumph’s Lights Camera Action
2. Diamante’s Midnight Poison
3. Southland’s Lexington
4.
Fairbanks Follow The Wind

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open White Dogs
Started: 12:52 PM
(5 entered, 3 absent)

> View Class Entries

1. Clarion Marko’s Trace Of Smoke
2. Blackford’s It’s A White Thang!

^ Go to Fast Path Menu

Rough Winners Dog
Arrowhill Sword Held High
Breeder: Laurie Jeff Greer and Clarence Lee
Owner: Clarence Lee and Laurie Jeff Greer
Sire: CH Gentry's Braveheart
Dam: CH Arrowhill Foggy Bay Alliance
Handler: Laurie Jeff Greer

^ Go to Fast Path Menu

Rough Reserve Winners Dog
Kirkhaven Gold Strike
Breeder: Marcia Keller and Joan Kirkland
Owner: Joan Kirkland
Sire: CH Marnus Lucky Strike
Dam: CH Marnus Make Believe
Handler: Dona Williams

^ Go to Fast Path Menu

Best Rough Puppy Dog
Kirkhaven Gold Strike
Breeder: Marcia Keller and Joan Kirkland
Owner: Joan Kirkland
Sire: CH Marnus Lucky Strike
Dam: CH Marnus Make Believe
Handler: Dona Williams

^ Go to Fast Path Menu

Rough Herding Titled Dogs
Started: 1:30 PM
(2 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. CH Blossom Hill Heaven Sent HSADS, CD, TD (Herding Titled)

^ Go to Fast Path Menu



Thursday, March 25 :: Judge Barbara Linder

> View Catalog

Rough Bred-By Exhibitor Bitches
Started: 1:45 PM
(20 entered, 4 absent)

> View Class Entries

1. Heatherlyn’s Social Butterfly
2. Milas Latin Music
3. Traveler Sarita’s Good To Know
4. Fantasy’s Northview In Style

^ Go to Fast Path Menu

Rough Am-Bred Bitches
Started: 2:22 PM
(16 entered, 6 absent)

> View Class Entries

1. Heatherlyn Uptown Girl
2. Sassy’s Promises Of Fantasy
3. Cheviot She’s A Lady
4. Gentry’s Tantalum Tabatha II

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open Blue Merle Bitches
Started: 2:50 PM
(8 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. Southland’s Rob Mar’s Show Girl
2. Blu Ridge Ride The Waves
3. Kingsmark Dream On
4. Highcroft N Townsies Blueberry Icing

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open Sable and White Bitches
Started: 3:17 PM
(13 entered, 4 absent, 1 Move Up)

> View Class Entries

1. Rainforest Pieces Of April
2. Fantasy’s A Piece Of Heaven
3. Sassy’s Once-N-A-Lifetime
4. Sunnland’s Girl From Ipanema HIC

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open Tri-Color Bitches
Started: 3:40 PM
(9 entered, 3 absent, 1 Move Up)

> View Class Entries

1. Northshield Sweet Remembrance HXAD CD
2. Dea Haven’s Dream Time
3. Celticmoon’s Mudville Mystique
4. Overland All In The Family

^ Go to Fast Path Menu

Rough Open White Bitches
Started: 3:55 PM
(2 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. The Meadow’s Angel At Hollicove

^ Go to Fast Path Menu

Rough Winners Bitch
Southland's Rob Mar's Show Girl
Breeder: Sheela Cheatham
Owner: K. and C. Elliot and M. Otteraaen and S. Cheatham
Sire: CH Southland's Bowen Island ROM
Dam: CH Foremost Sandland's Sea Breeze
Handler: Kristen Elliot

^ Go to Fast Path Menu

Rough Reserve Winners Bitch
Milas Cando Anything
Breeder: Linda Wooleyhan
Owner: Linda Wooleyhan, Lynn Butler and Lotta Hedman
Sire: CH Overland In Suspense
Dam: Creekview Until We Meet Again
Handler: Lotta Hedman

^ Go to Fast Path Menu

Best Rough Puppy Bitch
Milas Cando Anything
Breeder: Linda Wooleyhan
Owner: Linda Wooleyhan, Lynn Butler and Lotta Hedman
Sire: CH Overland In Suspense
Dam: Creekview Until We Meet Again
Handler: Lotta Hedman

^ Go to Fast Path Menu

Herding Titled Bitches
Started: 4:25 PM
(2 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. L’Gacy Magic Slipper RA
2. WildwindsCantFightThisFeeling CDX RA, NA, NAJ

^ Go to Fast Path Menu



Friday, March 26 :: 8:45 am, Lauren Falk – America the Beautiful

> View Catalog

Friday, March 26 :: Judge Bill Holbrook :: 9 am

Smooth Stud Dogs
Started: 9:00 AM
(6 entered, 2 absent)

> View Class Entries

1. Ch Kings Valley Demuirs Here I Am
2. Ch Timeless Golden Warrior
3. Ch Tamaron The Real Deal
4.
Ch Row-Bar’s Sum Of All Fears

^ Go to Fast Path Menu



Friday, March 26 :: Judge Barbara Linder

Smooth Brood Bitches
Started: 9:44 AM
(10 entered, 2absent)

> View Class Entries

1. Ch Chrysalis Ginger Snaps
2. Ch Gwyn-Marc’s One Moment In Time
3. Ch Colebrae Kimberee Kisses Don't Lie
4. Ch Colebrae’s Cool Change

^ Go to Fast Path Menu



Friday, March 26 :: Judge Bill Holbrook

Rough Stud Dogs
Started: 10:45 AM
(9 entered, 2 absent)

> View Class Entries

1. Ch Gentry’s Braveheart
2. Ch Fantasy’s Rising Dragon
3.Ch Barksdale Lochlaren Liaison
4. Ch Overland Red Hot Summer

^ Go to Fast Path Menu

Rough Veteran 8-11 Dogs
Started: 11:38 AM

(5 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. Ch Dea Haven’s Midnight Cavalier

^ Go to Fast Path Menu



Friday, March 26 :: Judge Barbara Linder

Rough Brood Bitches
Started: 12:00 PM
(5 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. CH Fairbanks Desert Safari
2. Ch Blossom Hill Circle Of Life
3. Celticmoon’s Petals Of Wysdom RE
4. Ch Marko’s Quest For Gems

^ Go to Fast Path Menu

Rough Veteran 8-11 Bitches
Started: 12:35 PM
(10 entered, 3 absent)

> View Class Entries

1. Ch Triumph’s Summertime Melody

^ Go to Fast Path Menu

Rough Veteran 11+ Bitches
Started: 12:50 PM
(5 entered, 1 absent)

> View Class Entries

1. Ch Kimberee Always On My Mind

^ Go to Fast Path Menu

Approximately 1:15 pm: Al Forthal Show Dedication



Friday, March 26 :: Judge Carl Williford :: 1:30 pm

> View Catalog

Smooth Braces
Started: 1:30 PM
(4 entered, 0 absent)

> View Class Entries

1. Ch Traveler’s Greased-Lightning, Ch Traveler’s Dr Z
2. Ch Diamante’s Five Alarm Fire, Ch Gwyn-Marc’s One Moment In Time

^ Go to Fast Path Menu

An AWARD OF MERIT may be awarded, at Judge's discretion, to up to 10% of Specials shown, to other than Best of Variety, Best of Opposite Sex and Best of Winners.

Smooth Best of Variety
(Total 66 -- 28 dogs entered, 38 bitches entered -- divided in groups of 12)

> View Catalog

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Dogs (First Group)
Started: 1:40 PM

> View Class Entries

Making The Cut: Ch Keepsake Builder Of Dreams, Ch Rainbow’s Here Comes The Sun HC, Ch Provenhill’s Dance With The Devil, Ch Stilvalley’s The Chronicle

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Dogs (Second Group)
Started: 2:15 PM

> View Class Entries

Making The Cut: Ch Heiress Gimme The Chills, Ch Timeless Golden Image

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Dogs (Third Group)
Started: 2:45 PM

> View Class Entries

Making The Cut: Ch Blossom Hill Your Eminence, Ch Kings Valley Demuirs Here I Am, Ch Edenrock The Mask Of Society, Classique Don Juan De Carlos, CH Liege's Orion Rising

 

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Dogs Second Cut
Started: 3:12 PM

Making The 2nd Cut:
107 Ch Keepsake Builder Of Dreams
109 Ch Rainbow’s Here Comes The Sun HC
117 Ch Provenhill’s Dance With The Devil
153 Ch Timeless Golden Image
163 Ch Kings Valley Demuirs Here I Am
167 Ch Edenrock The Mask Of Society
97 Ch Liege's Orion Rising

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Bitches (Group Four)
Started: 3:35 PM

> View Class Entries

Making The Cut:
222 Ch Ceilidh’s Deep River Haute Couture
230 Ch Hollyoaks A Perfect Storm
236 Ch Lonepine Who Knew
242 Ch Caublestone’s Penny Serenade
246 Ch Belfair Once In A Blue Moon

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Bitches (Group Five)
Started: 4:05 PM

> View Class Entries

Making The Cut:
250 Ch Bit O’Heaven’s Sorceress
260 Ch Julep’s Sure Bet Regret
228 Ch Sunnland’s Grand Entrance HIC
264 Ch Timeless Hello Darlin
268 Ch Sunnland’s Copacabana

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Bitches (Group Six)
Started: 4:35 PM

> View Class Entries

Making The Cut:
278 Ch Sunkist Silver In Your Pocket
282 Ch Camloch Long Acre’s Iridescent
284 Ch Chrysalis Ginger Snaps
290 Ch Edenrock A-Dora-Ble

Smooth BOV Bitches (Group Seven)
Started: 5:07 PM

> View Class Entries

Making The Cut:
24 Shanarock Windkist Hometown Celebrity

^ Go to Fast Path Menu

Smooth BOV Bitches Second Cut

222 Ch Ceilidh’s Deep River Haute Couture
230 Ch Hollyoaks A Perfect Storm at Calibre
236 Ch Lonepine Who Knew
246 Ch Belfair Once In A Blue Moon
264 Ch Timeless Hello Darlin
24 Shanarock Windkist Hometown Celebrity

^ Go to Fast Path Menu

Semi Final Cut 1
107 Ch Keepsake Builder Of Dreams
109 Ch Rainbow’s Here Comes The Sun HC
117 Ch Provenhill’s Dance With The Devil
153 Ch Timeless Golden Image
163 Ch Kings Valley Demuirs Here I Am
167 Ch Edenrock The Mask Of Society
97 Ch Liege's Orion Rising
222 Ch Ceilidh’s Deep River Haute Couture
230 Ch Hollyoaks A Perfect Storm at Calibre
236 Ch Lonepine Who Knew
246 Ch Belfair Once In A Blue Moon
264 Ch Timeless Hello Darlin
24 Shanarock Windkist Hometown Celebrity

Semi Final Cut 2
153 Ch Timeless Golden Image
163 Ch Kings Valley Demuirs Here I Am
167 Ch Edenrock The Mask Of Society
222 Ch Ceilidh’s Deep River Haute Couture
230 Ch Hollyoaks A Perfect Storm at Calibre
236 Ch Lonepine Who Knew
246 Ch Belfair Once In A Blue Moon
264 Ch Timeless Hello Darlin
24 Shanarock Windkist Hometown Celebrity
Timeless Rivers Edge (Winners Dog)
C And J Silver Charm of Chrysalis (Winners Bitch)

Final Consideration

153 Ch Timeless Golden Image
163 Ch Kings Valley Demuirs Here I Am
167 Ch Edenrock The Mask Of Society
222 Ch Ceilidh’s Deep River Haute Couture
264 Ch Timeless Hello Darlin
24 Shanarock Windkist Hometown Celebrity

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Best of Variety
Ch Kings Valley Demuirs Here I Am
Breeder: Eva and Leslie Rappaport
Owner: Lana Group
Sire: CH Barksdale Lochlaren Liaison ROM
Dam: CH Kingsvalley Just My Style
Handler: Diane Steele

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Best of Winners
C And J Silver Charm of Chrysalis
Breeder: Debra and Robert Waelde
Owner: Judy Walburn and Cheryl Thompson
Sire: CH C And J's White Tie And Tails
Dam: CH Chrysalis Ginger Snaps
Handler: Lotta Hedman

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Best of Opposite Sex
Ch Timeless Hello Darlin
Breeder: Dale and Roxann Heit, Marcy and Mike Fine
Owner: Dale and Roxann Heit
Sire: CH Timeless Golden Warrior ROM
Dam: CH Overland Toy Box ROM
Handler: Roxann Heit

^ Go to Fast Path Menu

Smooth Awards of Merit
153 Ch Timeless Golden Image
167 Ch Edenrock The Mask Of Society
222 Ch Ceilidh’s Deep River Haute Couture
236 Ch Lonepine Who Knew
24 Shanarock Windkist Hometown Celebrity
230 Ch Hollyoaks A Perfect Storm at Calibre
246 Ch Belfair Once In A Blue Moon

^ Go to Fast Path Menu



Saturday, March 27 :: 8:45 am, Scout Smith – National Anthem

> View Catalog

Judge Robette Johns :: Junior Showmanship :: 9:00 am

Total entered 20

Novice Junior
Started: 9:00 AM
(5 entered, 0 absent)

1. Kaitlynn Shaughnessy
2. Brandon Robinson
3. Steven Tamae
4. Alexandra Barikhan

^ Go to Fast Path Menu

Novice Senior
Started: 9:16 AM
(1 entered, 0 absent)

1. Lauren Gilbert

^ Go to Fast Path Menu

Open Junior
Started: 9:21 AM
(2 entered, 1 absent)

1. Tyler Jeffrey Adam Orndorff

^ Go to Fast Path Menu

Open Intermediate
Started: 9:25 AM
(4 entered, 0 absent)

1. Frances Flaim
2. Julianna Falk
3. Samantha Farao
4. Gillian Robascio

^ Go to Fast Path Menu

Open Senior
Started: 9:40 AM
(8 entered, 1 absent # J26)

1. Maci Hass
2. Bree Anne Ardizzone
3. Scout Smith
4. Rebecca Gast

^ Go to Fast Path Menu

Best Junior Handler
Maci Hass

^ Go to Fast Path Menu



Saturday, March 27 :: Judge Carl Williford :: 1 pm

> View Catalog

Rough Braces
Started: 1:00 PM
(4 entered, 2 absent)

> View Class Entries

1. Ch Overland Red Hot Summer, Ch Diamante’s Little Red Corvette

^ Go to Fast Path Menu

An AWARD OF MERIT may be awarded, at Judge's discretion, to up to 10% of Specials shown, to other than Best of Variety, Best of Opposite Sex and Best of Winners.

Rough Best of Variety
(77 Total -- 48 dogs entered, 29 bitches entered -- divided in groups of 12)

^ Go to Fast Path Menu

> View Catalog

Rough BOV Dogs (First Group)
Started: 1:07 PM

> View Class Entries

Making The Cut:
217 DC Tartanside The Matrix, HXADS
229 Ch Gambits Chasing Shadows
235 Ch Barksdale Lochlaren Liaison
237 Ch Taliesin Alfenloch Antarctic

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Dogs (Second Group)
Started: 1:34 PM

> View Class Entries

Making The Cut:
255 Ch Belfair Chances R Moody Blues
257 Ch Blu Ridge Lookout
265 Ch Gentry’s  Braveheart
269 Ch Edenrock Gold Trace

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Dogs (Third Group)
Started: 2:01 PM

> View Class Entries

Making The Cut:
287 Ch Barksdale Locklaren Good Times
291 Ch Dea Haven’s Memory Maker
297 Ch Fantasy’s Rising Dragon

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Dogs (Fourth Group)
Started: 2:25 PM

> View Class Entries

Making The Cut:
301 Ch Sassy’s Smoking Dragon
307 Ch Countryview Give My Regards
311 Ch Stoneypoint Undercover
247 CH Le Moor Change Of Command

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Dog Second Cut

235 Ch Barksdale Lochlaren Liaison
237 Ch Taliesin Alfenloch Antarctic
291 Ch Dea Haven’s Memory Maker
297 Ch Fantasy’s Rising Dragon
301 Ch Sassy’s Smoking Dragon
307 Ch Countryview Give My Regards
311 Ch Stoneypoint Undercover

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Bitches (Fifth Group)
Started: 3:18 PM

> View Class Entries

Making The Cut:
404 Ch Windcrest Swept Away
416 CH Gambits Spell I’m Under
418 Ch Chelsea Coco Chanel
420 CH C & J Westwood Story Book
238 Tokyo Jazz JP Love Theme

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Bitches (Sixth Group)
Started: 3:43 PM

> View Class Entries

Making The Cut:
426 Ch Rob Mar’s Special Lady
428 Ch Marleste Lochlaren Hey There
438 Ch Sassy’s Shut Up And Dance
454 Ch Westwood Fairytale
482 Ch Milas Latin Dancer

Rough BOV Bitches (Seventh Group)
Started: 4:08 PM

> View Class Entries

Making The Cut:
496 Ch Upper East Silver Moon
498 Ch Fantasy’s The Key To Life

^ Go to Fast Path Menu

Rough BOV Bitches (Second Cut)

404 Ch Windcrest Swept Away
420 CH C & J Westwood Story Book
426 Ch Rob Mar’s Special Lady
428 Ch Marleste Lochlaren Hey There
454 Ch Westwood Fairytale
496 Ch Upper East Silver Moon
498 Ch Fantasy’s The Key To Life

^ Go to Fast Path Menu

 

^ Go to Fast Path Menu

Semi Final Cut

235 Ch Barksdale Lochlaren Liaison
237 Ch Taliesin Alfenloch Antarctic
291 Ch Dea Haven’s Memory Maker
297 Ch Fantasy’s Rising Dragon
307 Ch Countryview Give My Regards
420 CH C & J Westwood Story Book
428 Ch Marleste Lochlaren Hey There
454 Ch Westwood Fairytale
496 Ch Upper East Silver Moon
498 Ch Fantasy’s The Key To Life
111 Arrowhill Sword Held High (Winners Dog)
195 Southland's Rob Mar's Show Girl (Winners Bitch)

Final Consideration
235 Ch Barksdale Lochlaren Liaison
291 Ch Dea Haven’s Memory Maker
297 Ch Fantasy’s Rising Dragon
420 CH C & J Westwood Story Book
428 Ch Marleste Lochlaren Hey There
496 Ch Upper East Silver Moon

^ Go to Fast Path Menu

Rough Best of Variety
Ch Fantasy’s Rising Dragon
Breeder: Debbie Holland and Jody Ostrowski Greenberg
Owner: Debbie Holland and Jody Ostrowski Greenberg
Sire: CH Fleur De Lis's Secret Weapon
Dam: CH Fantasy's Key To My Heart
Handler: Debbie Holland

^ Go to Fast Path Menu

Rough Best of Winners
Southland's Rob Mar's Show Girl

^ Go to Fast Path Menu

Rough Best of Opposite Sex
CH C & J Westwood Story Book

^ Go to Fast Path Menu

Rough Awards of Merit
235 Ch Barksdale Lochlaren Liaison
291 Ch Dea Haven’s Memory Maker
428 Ch Marleste Lochlaren Hey There
496 Ch Upper East Silver Moon
498 Ch Fantasy’s The Key To Life
237 Ch Taliesin Alfenloch Antarctic
307 Ch Countryview Give My Regards
454 Ch Westwood Fairytale

^ Go to Fast Path Menu



Saturday, March 27 :: Judge Carl Williford

Best Puppy in Puppy Classes (Rough & Smooth)
Kirkhaven Gold Strike

^ Go to Fast Path Menu

Best of Opposite Sex to Best Puppy in Puppy Classes (Rough & Smooth)
Bellvue's Dreams of Gold

^ Go to Fast Path Menu

Best Bred-By Exhibitor (Rough & Smooth)
Heatherlyn’s Social Butterfly

Best Opposite to Bred-By Exhibitor (Rough & Smooth)
Timeless Rivers Edge

^ Go to Fast Path Menu

Best American-Bred (Rough Variety only)
Heatherlyn Uptown Girl

^ Go to Fast Path Menu



Saturday, March 27 :: Judge Carl Williford

Best of Breed
Ch Fantasy’s Rising Dragon ROM
Breeder: Debbie Holland and Jody Ostrowski Greenberg
Owner: Debbie Holland and Jody Ostrowski Greenberg
Sire: CH Fleur De Lis's Secret Weapon
Dam: CH Fantasy's Key To My Heart
Handler: Debbie Holland

^ Go to Fast Path Menu

Best of Opposite Sex to Best of Breed
CH C & J Westwood Story Book
Breeder: Kathy Drabik
Owner: Seung Wook Young and Dona and Taylor Williams and Jeong -Woon Kim
Sire: CH Twin City Secret Ambition
Dam: CH Westwood Fairytale
Handler: Taylor Williams

^ Go to Fast Path Menu

Questions: ccasec@tctelco.net | Site map   

Ca